Home
March 23/24 2019 
The Goddard Center
401 1st Ave SW, Ardmore, OK
#SSUFF 
[email protected]
TWITTER SSUFF
INSTAGRAM SSUFF
FACEBOOK SSUFF
Cant attend? You can still Donate and help support the SSUFF
12. Best Director (Short)
      George Meyers (Not Your Day)
      Israel Marquez (Haley's Angel)
      Kyle Kauwika Harris (Los Americanos)
      David Mandell (Tea Time For Mr. Patterson) 
      Daniel Ståhl (For It Is Written)
      Nicholas Zebrun (Requiem For a Shallow Heart)

13. Best Cinematography (Feature)
      Benson Greene (Down and Yonder)
      Ryan Penington (Funny Fat Guy)
      Elias Talbot (Caretakers)

14. Best Cinematography (Short)
      Kelly Perreur-Lloyd (Death Mask for Dada) 
      Christian Kristensen (For It Is Written)
      Joel Brooks (Moon Crossing)
      Wojciech Kielar (Desert Rose)
      Andy Choi - Working on Air

15. Best Foreign Film
      When the Music Stops Playing (Spain)
      El Encargo - The Request (Mexico)
      Douce Nuit - Silent Night (France)
      For It Is Written - (Sweden)
      La Puerta Del Infierno - The Hell's Door - (Spain)
      Nora - (Spain)
      Working on Air - (South Korea) 

16. Best Child Actor
      Donnie Masihi (Tea Time for Mr. Patterson)
      Jasiel Blanco (Los Americanos)
      Diego Gurpegui (When The Music Stops Playing)

17. Best Child Actress
      Ivy George (Tea Time For Mr. Patterson)
      Kenna Valadez (Haley's Angel)

​18. Best Music Score
      Abel Becerra (Haley's Angel)
      Bill and Bonnie Hearne (New Mexico Rain)
      Jacquie Lee - Right Love (Tea Time For Mr. Patterson)
      Jennifer Thomas & Kimberly StarKey (The Fire Within)
      Johanna Smitz (For It Is Written) 
      Gusi Gusano (El Encargo - The Request)

19. Best Documentary
      New Mexico Rain: The Story of Bill & Bonnie Hearne
      A Gold Star Father
      Below Average Brain
      Get Riel
      Ridin' Ropin' & Jumpin' Over Cars
      West End​​

20. Best Animation
      Margo
      Pee Free Pool

21. Best Drama Feature
      Little Rose
      Caretakers
      Down and Yonder
      Funny Fat Guy 

22. Best Drama Short
      Tea Time For Mr. Patterson
      Jean
      Nora
      Not Your Day 
      Working on Air
      Peacemaker

23. Best Comedy
      Funny Fat Guy
      Yeehawbanero 
      A Cattastrophe
      Overdue
      Running on Indian Time
      Draw Your Gun


​2019 SSUFF AWARD NOMINATIONS
Event Details
Hotel/Transportation
Tickets/Passes
MC/Dinner/Show
Film Schedule
1. Best Feature Film 
    Caretakers 
    Down and Yonder
    Little Rose
    Beneath - A Cave Horror Film
    Funny Fat Guy

2. Best Short
    Desert Rose 
    Haley's Angel
    Los Americanos
    Tea Time For Mr. Patterson
    For It Is Written
    Impaired
    Requiem For a Shallow Heart

3. Best Actor (Feature)
    George Loomis (Caretakers)
    Chris Schulz (Down and Yonder)
    Ronald Calzolari (Little Rose)
    Enzo Monfre (Beneath - A Cave Horror Film)
    Sandy Danto (Funny Fat Guy)

4. Best Actress (Feature)
    Vivica A. Fox (Caretakers)
    Brandi Barbee (Little Rose)
    Shelley Dennis (Funny Fat Guy)
    Brooke Mckinney (Beneath - A Cave Horror Film)
    Emily Landham (Down and Yonder)


5. Best Supporting Actor (Feature)
    Geoff James (Down and Yonder) 
    Jed Fox ( Little Rose)
    Michael Morris (Beneath - A Cave Horror Film)
    Marcus Stewart (Funny Fat Guy) 
    Christopher Cousins (Caretakers)

6. Best Supporting Actress (Feature)
    Missi Pyle (Caretakers)
    Katie Causey (Down and Yonder)
    Phoenix Sloane (Little Rose)
    Meghan Forbes (Beneath - A Cave Horror Film)

7. Best Actor (Short) 
    George Meyers (Not Your Day)
    Abel Becerra (Haley's Angel)
    David Mandell (Tea Time For Mr. Patterson) 
    Martin Nick Alexandersson (For It Is Written)
    LaRonn Marzett (Impaired)
    Shawn Gann (Requiem For a Shallow Heart)
    Moe Headrick (Moon Crossing)

8. Best Actress (Short) 
    Katreeva Phillips (Requiem For a Shallow Heart)
    Edna Garcia (Los Americanos)
    Johanna Smitz (For It Is Written)
    Bryanna Lott-Verhelle (Impaired)
    Ivy George (Tea Time For Mr. Patterson)
    Kate Cobb (Desert Rose)

9. Best Supporting Actor (Short)
    Mark Adam Goff (Los Americanos)
    Todd Terry (Them)
    Robert Karlsson (For It Is Written)
    Bill Brewer (The Sun)
    Bob Fanucchi (Moon Crossing) 

10. Best Supporting Actress (Short) 
     Emily Osment (Tea Time For Mr. Patterson) 
     Harriet Brewer (The Sun)
     Laura Petersen (The Smiling Strangers)
     Chenny Cortez (Heroes Are Forever)

11. Best Director (Feature)
     George Loomis (Caretakers) 
     Christopher Flippo (Down and Yonder)
     Charles Stanley (Little Rose)
     JJ Perez (Beneath - A Cave Horror Film)
     Ryan Penington (Funny Fat Guy)



FESTIVAL DIRECTOR'S CHOICE AWARDS

There will be several "Directors Choice Awards" that will be presented at the Award Show that are not listed here!​

_____________________________________________________________


SSUFF MOVIE POSTER FAN VOTE​

1st Place: 

2ndPlace  

3rd Place

?

WINNERS WILL BE ANNOUNCED AT THE AWARD SHOW ON SUNDAY MARCH 24TH!
24. Best Western
      Draw Your Gun
      Yeehawbanero
      Moon Crossing
      El Encargo - The Request
      Desert Rose
      For it is Written

25. Best Horror/Thriller
      El Encargo - The Request
      Requiem For a Shallow Heart
      Beneath - A Cave Horror Movie Film
      Nora
      The Highway

26. Best Student Film
      Peacemaker
      Impaired
      Scavenger 
      A Gold Star Father
      The Sun
      Summer Reading (Some Are Not...)
      For It Is Written

27. Best Romance
      Little Rose
      Impaired
      No Match
      La Puerta Del Infierno - The Hell's Door 

28. Best Sci-Fi
      Them
      The Smiling Strangers
      Deadtime Travels

29. Best Rodeo Film
      Ridin' Ropin' & Jumpin' Over Cars
      West End

30. Best Oklahoma Made Film
      The Winner Of This Award is sponsored by the 




      Six Chairs and a Trunk
      Impaired
      A Cattastrophe
      Los Americanos
      The Sun
      Overdue
      The Highway
      Running on Indian Time
      Little Rose

31. Best 1st Time Filmmaker
      Caretakers
      Death Mask for Dada
      Funny Fat Guy
      Haley's Angel
      Impaired
      Get Riel
      The Highway
      Draw Your Gun
      For It Is Written

32. Best Veteran Film
      Heroes Are Forever
      A Gold Star Father
      Rose Are Read
Nominations listed in no specific order.

TWBFF
Chickaswa Country
Oklahoma Film and Music
Sipokni West
TravelOK
Two Frogs Grill
Adventure Road
Giovanni's Itailian Restaurant
Jimmy's Egg
Award Sponsorship 
for only $50!
Just tell us your name or business name, which award you'd like to sponsor, and what you'd like us to say in a sentence or two. If you decide not to choose a specific award, then it becomes a general sponsorship for the awards show, and your name or business name can be mentioned during the show. It's that easy! :)
10AM - 4PM SAT ($15)
4PM - 10PM SAT ($15)
ALL DAY SATURDAY ($25)
ALL DAY SUNDAY ($30)
WEEKEND PASS ($50)
FESTIVAL TICKETS/PASSES BELOW ARE LINKED FROM THE GODDARD CENTER WEBSITE.

See Film Schedule here!
2019 Nominations